Beyoğlu'ndan Bir Dünya Markasına


1938 yılında erkekler için kumaş satışı amacıyla kurulan markamız 1965 yılında üretime geçti. İlk mağazamız 1969 yılında Beyoğlu’nda açıldı. Kurulduğumuz günden bugüne koşulsuz müşteri memnuniyeti amacıyla çalışıyor, bu başarımızı bugün Türkiye sınırlarının ötesine taşımanın haklı gururunu yaşıyoruz.


 

1938 – Kiğılı’nın doğuşu

Türkiye’de hazır giyim sektörünün oluşmasında ve gelişmesinde öncü rol üstlenen aktörler arasında yer alan Kiğılı’nın kuruluş hikâyesi 1938’lere dayanıyor. 

Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, Organize perakendenin duayeni. Dede ve baba mesleği olan kumaş ticaretini sürdürmesi, markanın temellerinin atılışında önemli bir etken oldu. Abdullah Kiğılı, çocuk yaştan itibaren tekstil sektöründe çalışmaya başladı ve öğrenimini tamamladıktan sonra aile büyüklerinin kararıyla işlerin başına geçti. 

 

1965 – İlk hazır gömlek mağazada

Türkiye’de henüz hazır giyim kavramının oluşmadığı, tüketicilerin halen kumaş alarak terziye verdiği 1960’lı yıllara kadar, Kiğılı erkekler için takım elbiselik kumaş satan bir mağaza olarak hizmet vermekteydi. 1965 yılında ilk gömlek imalatını gerçekleştirerek, mağazasında hazır gömlek satmaya başladı. Kiğılı etiketli ilk gömleğin ardından pantolon, takım elbise ve palto imalatı geldi.

 

1969 – İstiklal Caddesi’nde ilk mağaza

1969 yılında İstiklal Caddesi’nde yalnızca hazır giyim üzerine hizmet veren ilk Kiğılı mağazası açıldı. 

 

1980 – Kiğılı fabrikası çalışıyor

Kiğılı Yenibosna'daki konfeksiyon fabrikasının kurulmasının ardından, hem kendi ürettiği ürünleri satmayı sürdürdü, hem de Türkiye’nin önde gelen erkek giyim markalarına koleksiyon hazırlayarak özel üretim yapmaya başladı.

 

2005 – Dev lojistik merkezi

Gebze - Şekerpınar’da 25 bin metrekarelik lojistik merkezi faaliyete geçti. Operasyonel anlamda çok büyük bir adım olarak Kiğılı’nın işleyişini çok daha modern hale getirdi ve şu an 5 Lojistik Merkeziyle hizmet vermektedir.

 

2006  - Abdullah Kiğılı Exclusive Cut’ın doğuşu

Abdullah Kiğılı ismini markalaştırarak, Abdullah Kiğılı Exclusive Cut mağazalarının açılışını yaptı. Abdullah Kiğılı Exclusive Cut, 80 yıllık deneyimle, kalite ve kusursuz işçiliği terzi dikim hassasiyetiyle birleştiriyor. Özel kumaşları, tasarımları ve kişiye özel ölçü seçenekleri ile özgün ve seçkin bir stil sunuyor. 

 

2007 – Kiğılı Akademi açıldı

İnsan kaynağının yönetimi ve geliştirilmesine yönelik olarak Kiğılı Eğitim Akademisi kuruldu. Binlerce Kiğılı çalışanının hayatında yeni bir dönem başladı.

 

2013 – Kiğılı kalitesi Çin’de 

Kiğılı, Çin’de mağaza açan ilk Türk giyim firması oldu.

 

2018 – Markamızın 80.Yılı

Kiğılı 2018 yılında 80’inci yılını kutlayarak Türkiye’nin en başarılı ve uzun soluklu markaları arasına bir kez daha adını yazdırdı.

 

2023 - Hedefler

Kiğılı’nın 2023 hedefi, dünyaca başarılı 10 Türk markasının arasında yer almak. Bugün çağdaş, akılcı ve stil sahibi erkeklere hitap eden tasarımları, müşteri memnuniyetini odağına alan uygulamaları, mağazacılık, insan kaynakları ve teknoloji alanlarında benimsediği yaratıcı ve yenilikçi bakış açısıyla yoluna devam ediyor.